Marka Tescili Nedir?

     Bildiğiniz gibi marka, eşya hizmet ve benzerlerini birbirinden ayırmak için belirlenen işarettir. Zaten markanın en temel işlevi de ayırt etmektir. Karakteristik ve orjinal markalar oluşturmalıyız birbirinden benzersiz olmalıdır. İştigal konusu olan, bir başkasının daha önceden markayı tescil ettiği veya tescil aşamasında olduğu markalar ayırt edici özelliği olmadığı gerekçesiyle tescil edilemezler. Bir başkası tarafından düşünülmüş üzerinde çalışılmış, bir fikir veya markanın başkası tarafından kullanılıp tescil edilebilecek olması haksızlık olur. 

   Türkiye’de marka hukuku mevzuatına göre hareket edilir. Marka hukuku mevzuatına uygun olarak markanın korunması adına tescil ilkesi benimsenmiştir. Markanın verdiği haklar vardır ve bu haklar: Size kiralama, Franchies, KOSGEB’den faydalanma, Com.tr adına sahip olma, banka işlemlerinde kullanılabilme hakkı sağlar. Bundan dolayı markanın tescille güvence altına alınması gerekmektedir.

    İnka Patent, deneyimli ve güvenilir ekibi ile markaların seçiminde ve araştırılmasında, markanın yenilenmesi, tescil edilmesi, marka itirazları, markanın lisans sözleşmesi ve markaya dair diğer bütün konularda danışanlarına güvenli bir danışmanlık hizmeti vermektedir. 

   Marka tescili, ürün ya da hizmetlerinde marka kullanan gerçek ya da tüzel kişileri koruyan bir sistemdir. Peki bir markanın gerçek sahibi sizce kimdir? Bir markanın gerçek sahibi, markayı ilk kez düşünüp herhangi bir şekilde kullanmaya devam eden kişidir.

Şimdi Sizlere sırası ile Markanızı Neden Tescil Ettirmeniz Gereken Sebepleri Yazalım


1 - Markanız İşletmenize İtibar Katar 

Marka bir işletmenin en önemli varlığıdır ve tüm varlığını temsil eder. Aynı zamanda işletmenin itibarıdır. Bu kadar önemli olan bir işaret, bir logo, bir isim, özenle korunmalı. Yasal dayanaklarla tescil edilmeli ve belgelenmeli.Tescilli markaların tescilsiz markalara göre bir çok avantajı vardır.

Marka Tescili Avantajları nelerdir

Başvuru aşaması sırasında TÜRKPATENT tarafından incelenir ve bu bir güvence sağlar.

Üçüncü kişilerin de görüşleri ve itirazlarından geçtiği için, hem resmi kurumlardan hem toplumdan onay aldığından güvenilirdir.

Sağlam temellere sahiptir.

Haksız kazancın önüne geçer.

Haksız kazanç durumunda yaptırımlar uygular.

2 - İşletmenize Güvence Sağlar

        Markanızın tescilindeki amaç: Haksız rekabetin önüne geçmek ve haksız kazanç sağlıyor iddialarını sizden uzak tutmaktır. Çünkü; bu durumda sizin markanızla aşırı benzer bir markanın sizi şikayet edip sizin tüm yatırımlarını riske atma olasılığını ortadan kaldırır. Bazı şahıs ve şirketler sizin hakkınızda dava açabilir ve siz marka tescili ile bunun önüne geçmiş olursunuz.

3 -  Rekabette Üstünlük Sağlar

Marka tescili: Stratejik olarak sizi üst seviyeye taşıyacak olan rasyonel bir sistemdir. İsim, logo ve çeşitli aktivitelerin de etkisinde kalarak tüketicilerin zihninde birtakım etkiler vardır. Marka tescili, rekabet stratejileri kullanarak rekabetçi üstünlük elde eder.

İşte bu stratejiler maliyet liderliği, ve ürün farklılaştırmayla oluşur. Marka tescili bu stratejilerle rakiplerini oyun dışı bırakmayı hedefler. Marka tescil rekabet stratejisinden maliyette liderlik ile en belirgin stratejiyi uygular. Marka tescil ile işletmenin maliyetlerini aşağıya çekerek retünlük elde etmeye çalışma stratejisi  yani düşük maliyet liderliği stratejisini uygular.

Marka tescilde bu strateji altındaki temel yapı taşı şu şekilde olmaktadır: Fazla değer yaratan bir işletme bu fazla değerin bir kısmını düşük fiyatlar şeklinde müşterilere yansıtır. Daha sonra pazar payını ve karını arttırır. 

Marka tescil ile üçüncü strateji; odaklanma stratejisidir. Marka tescil, ile odaklanma stratejisi dendiğinde pazarlama avantajlarından yararlanma esasına dayandığı aklımıza gelir. Sürekli değişebilmek ve hatta bu değişimlere yönelip yönetebilmek önemlidir. Başka işletmelerin değişiminden etkilenip onlar tarafından değişime zorlanmaktansa her zaman değişimden önce olmak temel adımlardan biridir. Marka tescil bundan dolayı işletmelerde rekabet konusunda değil geleceğin rekabeti üzerinde durulması gerektiğinin üzerinde durur.

4 - Haksız Kazancın Önüne Geçer

Marka tescil ile şirketiniz varlığını devam ettirebilmek adına şirketin devamlılığı açısından bulunduğu sektörün ilerisini görebilmek için çalışmaktan geçer. Marka tescil ile geleneksel bakış açısından faydalanarak rekabet stratejisi ile haksız kazançtan sizleri muaf tutar. Sizler markanızı tescil ettiğiniz takdirde başkalarının sizin adınıza kazanç sağlamasının önüne geçebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda marka tescilinin size sunduğu haklar doğrultusunda onlara dava açabilir ve haklarınızı koruma ve güvence altına almış olursunuz.

5 - Kurumsallık Katar

Marka tescilini Türk Patent ve Marka Kurumundan onay alarak yaptırdığınız için devlet size kurumsallık sağlayacaktır. Ayrıca devletin sunduğu haklar size itibar ve kurumsal bir hava katacaktır.

Marka tescil ile geleceğin fırsatları ve zorlukları hakkında iyi düşünür farklı bakış açısı kazanır ve geleneksel rekabet konularında ilerleme kaydedersiniz.

6 - Markayı Teminat Olarak Kullanabilirsiniz

Marka tescili markanıza değer katar ve size aitlik sağlar. Türk Patent ve Marka Kurumuna Tescillettiğiniz markanızı devredebilir ve haklarınızı satabilirsiniz. Yani doğal olarak markanıza bir değer katar ve hatta bankalarda teminat olarak bile kullanabilirsiniz.

7 - KOSGEB den Yararlanabilirsiniz

Marka tescili yaptırdığınız takdirde siz kurumsallık katacağını söylemiştik. Kurumsal işletmeler her zaman için desteklenebilecek işletmeler arasında başta gelir. Bilindiği üzere KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır ve KOSGEB marka tescili ile kurumsallık kazanan işletmeleri önde tutmak üzere işletmelere destek sağlar.

Marka Tescili Ve Patent tescili konusunda merak ettiklerinizi sitemizde soru cevap kısımlarında okuyarak bu konuda ciddi bilgi sahibi olabilirsiniz.