Mardin marka tescili alanında sizlere hizmet vermekteyiz. Mardin Patent Tescili başvuruları için patent sayfamızı detaylı okuyabilrsiniz. Marka Tescili  ile alakalı tüm detaylara soru ve cevap olarak sayfamızda yer verdik. Marka Tescili Ürün veya hizmeti koruma altına almak üçüncü kişilerin vereceği zararı engeller.

Marka Tescili Nedir?

Marka Tescili; ürün veya hizmeti diğerlerinden farklı kılan logo, işaret, sembol vb. koruma altına alarak haklarını yasal olarak gizler. Marka sahibi markanın tüm sorumluluklarını üstüne alır. Marka tescili işletmelere büyük avantaj sağlar. Peki bu avantajlar nelerdir? Markayı kullanma hakkını sade marka sahibine verir. Markayı satma, çoğaltma ve pazarlama gibi durumları sadece marka sahibi gerçekleştirebilir. Markadaki özgünlüğü çalmak isteyen üçüncü kişilere karşı kalkan görevi görür. Tescil ettirdiği markaya Com.tr (alan adı) uzantısı alabilir.

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Yasal hakları korunan ve hukuki haklara sahip olan marka, işletmenin kariyerine zarar verebilecek durumlara karşı kendini korur. Marka işletmeye özgün, orijinal ve daha önce düşünülmemiş olduğundan markanızı tescillemediğiniz takdirde taklit edilmeniz ya da sizden izin almadan kullanıldığında en büyük zararı işletmeniz görecektir. Bu durumda müşteri kitlenizi kaybedebilir ve maddi olarak zarara düşebilirsiniz. Markanızı tescil ettirmediniz başka bir işletme sizin markanızın kendine ait olduğunu öne sürdü ve kendi üzerine tescil ettirdi. Bu durumda yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Markanız artık o işletmeye aittir, yasal olarak hak talep edemezsiniz.

Mardin Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Süreç uzun gibi gözükebilir fakat markasının orijinalliği ve özgünlüğü ile sağlam temel atmak isteyenlerin beklediğine değecektir. Marka tescili bireysel yapılabileceği gibi atanacak vekil aracılığı ile de başvuru yapabilirisiniz. Tescillenen markanın kullanma hakkı sadece üreticiye ait olup kullanma, satma ve çoğaltma gibi işlemler sadece üretici tarafından yapılabilmektedir.

Marka Tescil Süreçleri Nasıl İşler?

Markanızın hakimiyetine sahip olmak için yaptığınız başvuru ortalama olarak 7 ay sürmektedir. Gerekli evrakları eksiksiz olmalı ve tescil başvurusunda bulunmalısınız. TPE başvurunuzu inceler ve sınıflandırır. Başvurunuz yayınlandıktan sonra başvurunuza dair itirazlar incelenir ve karara bağlanır. Bütün işlemler sonunda tescil belgesinin verilip verilmemesinin uygunluğuna karar verilir. Markanızın tescil alması uygun görüldükten sonra sicile kaydedilir. 10 yıl geçerli olan Marka Tescil Belgesi, 10 yıl sonra yine başvuru yapılarak yenilemesi gereklidir.

Mardin Marka Tescil Ücretleri

Başvurusu yapılan marka, ürün ya da hizmetin ücretleri Türk Patent ve Marka tarafından her yıl güncellenir. Yapılacak işlemler resmidir, ücretlerin ödenmesi zorunludur. İşlem başı ücret alınır, ücretler markanın rekabet alanıyla orantılı olarak artar. Markanız tescillendikten sonra belgelerinizi almak için harç ücreti yatırmalısınız. Harç ücreti işlem başı alınan ücretlerden ayrıdır. Yatırmadığınız takdirde yapılan işlemler iptal edilir ve işlem başı ödediğiniz ücretlerin iadesi olmaz.     

Marka Tescili Nerede Yapılır?

Türk Patent Enstitüsü’ne evraklarınızı teslim edebilirsiniz.

Mardin Patent Tescil, daha önce yapılmamış ve düşünülmemiş buluşlar için verilen resmi bir belgedir. Orijinal ve size ait olan buluşun, çalınmaması ve taklit edilmesi gibi mağduriyetlerin önüne geçmek için sizlere hizmet sunmaktayız.

Rakiplerinize fark attıracak ürün veya hizmetinize Mardin Marka Tescil ve Mardin Patent Tescil olarak sahip çıkıyor, sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için çalışıyoruz.

Markanızın haklarını korumak ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.